0

کچه دوزی

دسته بندی ها : آثار اساتید 4 می 2019 Ehsan.Mohbi 191 بازدید
کچه دوزی

کچه دوزی

کچه دوزی یا کچه کاری هنری است که به وسیله ابزار خاص به الیاف کچه فرم می دهند تا شکل موردنظر را به خود بگیرد . در واقع دست سازه های کچه ای از فشرده سازی الیاف کچه و در هم تنیدگی این الیاف حاصل می شود که البته برای طرح های خاص مانند برخی حیوانات کچه ای و عروسک های کچه ای برای فرم دادن و یا ایجاد ایستایی در عروسک کچه ای از مفتول های پلاستیکی و برنجی هم می شود استفاده کرد.

کچه دوزی از دیرباز در کشور ما با نام نمد مالی رواج داشته و هنوز هم به عنوان صنایع دستی کشور ما به فروش می رسد. به کچه دوزی یا کچه کاری نمد مالی سوزن هم گفته می شود. این کاربرد به این دلیل است که دو روش در فشرده سازی الیاف کچه و کچه کاری وجود دارد . یکی استفاده از محلول آب و صابون و ایجاد فشار و غلتاندن و دیگری استفاده از سوزن و سوزن زدن های مداوم به الیاف کچه که البته فقط از روش اول در نمد مالی هنر دیرینه ایرانی ها استفاده می شده است.

نمد دوزی ( خانم سپهوند ) دوشنبه ۹ الی ۱۲
Ehsan.Mohbi
Ehsan.Mohbi

کانال تلگرام کانون ادب عضویت در کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    لینک کوتاه :

    عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

    با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!